Kissé megkésve, szünetek után folytatom beszámolónkat. A téma még mindig az őszi szüneti kalandtúránk. :)
...Ahogy teltek a napok, egyre inkább éreztük, hogy fogytán az időnk, már amit szabad utazgatással, programtervezéssel tölthetünk el. Így aztán igyekeztünk sort keríteni a számunkra legfontosabbnak tartott helyek meglátogatására.
4. nap: Aggteleki Nemzeti Park (október 30.)
Az egyik legkedvesebb úti célunkat "teljesítettük" aznap. A barlangok amúgy is a közel állnak szívemhez, de azt hiszem, az aggteleki Baradla barlang - nemzetközileg is kiemelkedő - nagyságát és csodálatosságát nem kell nagyon magyaráznom.
Reggeli jelenetek :)
Ezek a képek még indulás előtt, a reggeli "készülődés" közben keletkeztek.
Begyújtás: egyik kályha...
...másik kályha :)
Kis kora reggeli móka
Nimród extra: vajas kalács - paprikával...
Az elmúlt napok zsákmányai :)
Hunor művészfotói
A világ legnagyobb könyve
Ez a helyszín kicsit távolabb esett szállásunktól, így utunk is tovább tartott.
Odafelé menet megálltunk Szinpetriben, ahol a (Guinness által is jegyzett) világ legnagyobb könyvét néztük meg. Itt is található egy geoláda: GCBOOK.
Itt nem (igazán...) lehetett fotózni, így a fotók zömében a múzeum udvarán készültek.
A Nagy Könyv borítója
A papírgyártó malom kereke
Itt egyébként érdekesség volt még, hogy egy óriási szalamandrát (az Aggteleki Nemzeti Park emblémáját) kirakták a szemközti domboldal falába kőből. Sajnos az éppen uralkodó köd miatt nem tudtam róla értékelhető fotót készíteni.
A geoládát a múzeum után vettük szemügyre. Meglepetésünkre dugig volt travelbug-okkal - melyeket el is hoztunk. :) Illetve mi is betettük az egyik, korábban (Nyugat-Magyarországon) zsákmányolt darabunkat. :)
A travelbug, melyet a Nagy Könyv ládájába rejtettünk
Jósvafői séta
Megérkezve úticélunkhoz, a csodás Jósvafőn tettünk egy kiadós sétát, a tó körül. Ezúttal itt nem volt szerencsénk szalamandrákhoz - ha csak a nemzeti park logóját nem vesszük számba (de ami késik, nem múlik...).
Itt megnéztük a Baradla barlangrendszer alsó és felső barlangjának eredeti kijáratát is (t.i., ez amolyan "emeletes" barlang, jelenleg már a 3. szintje is kialakulóban van - de ez még nem járható, csak a víz keres magának utat a mélyebb rétegekben).
Közzéteszek néhány fotót, de a videó mindenképpen részletesebb. :)
Jósva patak
Az alsó barlang kijárata, amiből a Jósva-forrás (egyik ága) is ered
Séta a tó körül
Barlangi túra
Jósvafőn elég nagy sétát tettünk, a hidegben kissé el is pilledtünk. Mivel az idő is jól elment, igyekeztünk egy nekünk (és a gyerekeknek) megfelelő, rövid barlangi túrát keresni. Ehhez (első körben...) az aggteleki főbejárathoz mentünk.
Az aggteleki főbejárat (maga a bejárat ott a szikla tövében van)
Itt ugyan kinéztünk egy számunkra kellemes, rövidke túrát, de az csak órákkal később indult volna. Annyit pedig nem szerettünk volna várni. Így visszasiettünk a jósvafői bejárathoz, ahonnan egy másik rövidtúra indult volna éppen. A jegyeladó néni viszont erősen javasolgatta nekünk a Vörös-tói középtúrát, ami a barlang legszebb részein vezet végig. Ez ugyan jelentősen hosszabb, de úgy döntöttünk, hogy nekivágunk. A túra hossza (barlangban) 2,3 km, időtartama kb. 100 perc. Így hát átrohantunk a Vöröstói bejárathoz, ahol éppen indult a barlangtúránk. :)
Barlangban fotózni, videózni... Képtelenség, de azért én megkíséreltem, bár valóban nem túl sok éles felvételem lett. :)
Igen, ez a Sárkányfej :)
Ezek a felvételek tényleg csak ízelítők. Magát az élményt, a páradús, tiszta, hűvös (állandó, 10 °C körüli hőmérsékletű) levegőt, a föld gyomrának sötét (!) mélyét, gigantikus méreteket, természet leleményes szépségeit élőben lehet csak megtapasztalni.
Ez a napunk is csak látszólag volt rövid, az egyes programok teljesen kitöltötték, estére már mindannyian hulla fáradtak voltunk. :)
Utolsó kommentek